W większości nowych komputerów producenci i sprzedawcy instalują najnowszy system operacyjny Microsoftu – Windows 10. System ten proponuje wiele ciekawych funkcji i ułatwień, o których istnieniu warto wiedzieć.

 

Logowanie za pomocą rozpoznawania twarzy

Dzięki funkcji Windows Hello w systemie Windows 10 można wielokrotnie skrócić czas potrzebny na odblokowanie systemu i zalogowanie się na komputerze. Windows Hello pozwala użytkownikom zalogować się za pomocą numeru PIN, odcisku palca i rozpoznawania twarzy.

Logowanie za pomocą rozpoznawania twarzy wykorzystuje specjalny typ kamery, która rozpoznaje światło podczerwone, co pozwala rozróżnić fotografię od rzeczywistej osoby znajdującej się przed komputerem. Sprzedawane dzisiaj laptopy największych producentów potrafią wykorzystać wbudowane kamery do rozpoznawania użytkownika.

 

Nowość w menu – kafelki

W najnowszym systemie Windows kafelki są dostępne nie tylko w menu Start, ale także umożliwiają tworzenie skrótów oraz grupowanie w foldery najczęściej używanych aplikacji. Jak to zrobić?

Kliknij ikonę Windows, w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie najedź kursorem na prawą część menu. To jest przestrzeń dla Ciebie, w której możesz zarządzać kafelkami według własnego upodobania. Przesuwać je, grupować, usuwać z widoku.

Aby dodać nowy kafelek aplikacji, przeciągnij wybraną aplikację z lewej strony menu do obszaru startowego.

Jak poprawić menu start

Przypinanie własnych ikon do obszaru startowego

Jeśli chcesz stworzyć nową grupę aplikacji zrobisz to, nasuwając na siebie dwa lub więcej kafelków. Usuwanie kafelka polega na kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybranym kafelku i wybraniu „odepnij od obszaru startowego”.

 

Szybki dostęp do funkcji menu Start

Wiele osób często korzysta z dostępu do funkcji Windows czy też ustawień zasilania. Aby szybko dotrzeć do potrzebnych opcji ustawień, kliknij prawym przyciskiem myszy w ikonę Windows, w lewym dolnym rogu ekranu. W ten sposób otworzysz menu kontekstowe zawierające wszystkie znane opcje menu Start na jednej liście.

 

Robienie zrzutu ekranu

Aby ekspresowo wykonać zrzut ekranu użyj kombinacji klawiszy Windows + PrintScreen, która zapamięta całą zawartość ekranu oraz automatycznie zapisze zrzut w formie pliku PNG w domyślnym folderze obrazów, w podkatalogu Zrzuty ekranu.

Użycie prawego przycisku Alt + PrintScreen powoduje skopiowanie aktywnego okna do schowka systemowego. Zapamiętany obraz można wkleić np. do dowolnego edytora tekstu lub zapisać na dysku.

 

Uruchamianie aplikacji i otwieranie plików pojedynczym kliknięciem

System Windows umożliwia przełączenie trybu wykorzystania myszki do otwierania plików i uruchamiania programów. Możemy zrezygnować z podwójnego kliknięcia i zmienić tryb pracy myszki.

Aby włączyć tę opcję, należy otworzyć okno folderów i po wybraniu z menu pozycji Widok, kliknąć Opcje.

Menu opcje folderów

Zmiana opcji wyświetlania folderów Windows

W okienku dialogowym opcji folderów, należy zaznaczyć opcję Pojedyncze kliknięcie będzie otwierać element, a następnie zatwierdzić swój wybór klikając OK.

Zmiana opcji

Zmiana trybu obsługi myszki w Windows

Jak widać, najnowszy system Microsoftu oferuje liczne rozwiązania ułatwiające i przyspieszające codzienna pracę. W dzisiejszym wpisie poruszyliśmy zaledwie kilka z nich. Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych artykułów, w których będziemy poruszać tematykę wykorzystania komputerów w pracy i rozrywce.