Dziś Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Pamiętacie, kiedy powstał pierwszy światłowód w Polsce i jakie miał przepływności? Bez wątpienia to technologia, która zrewolucjonowała rynek telekomunikacyjny i wciąż odgrywa znaczącą rolę w rozwoju rzeczywistości cyfrowej.

Dla przypomnienia, w Polsce pierwszy kabel światłowodowy został stworzony w 1978 roku przez pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Komercyjne użycie światłowodu przypada na lata 80-te i zaczynało się od przepływności 2 Mbit/s. Obecnie jest to 0,6 Tbit/s, czyli 300 tys. razy więcej (i szybciej).

Krzysztof Napłoszek, właściciel  Grupy Telnap Telecom, do której należy również N3Net, swoje pierwsze światłowody i usługi bazujące na nich rozpoczął już w 1997 roku. Dziś Telnap Telecom jest jednym z największych prywatnych operatorów infrastruktury światłowodowej w aglomeracji warszawskiej. Dysponuje siecią ponad 1100 km światłowodów, czyli jej długość wynosi mniej więcej tyle, ile odległość od naszego biura w Warszawie do Wenecji. W oparciu o tę sieć świadczymy usługi telekomunikacyjne. Oferta N3Net skierowana głównie do klientów indywidualnych, a Telnap Telecom – do firm i instytucji publicznych z Warszawy i okolic – od Otwocka do Łomianek i od Radzymina do Błonia, w tym także operatorów telekomunikacyjnych.

 Wszystkim naszym Klientom, Partnerom, Pracownikom i Współpracownikom ślemy najlepsze pozdrowienia z okazji dzisiejszego święta oraz dedykujemy tę piosenkę legendarnej grupy polskiego rocka – https://www.youtube.com/watch?v=ZsFiN2eTOZg